ByggConstruct kommer inom kort att byta projektsystem till Next. Under veckan genomfördes tre utbildningsdagar för drygt 50 tjänstemän, där systemet testades modul för modul.
ByggConstruct kommer inom kort att byta projektsystem till Next. Under veckan genomfördes tre utbildningsdagar för drygt 50 tjänstemän, där systemet testades modul för modul.
– Det finns många fördelar med det nya systemet. En av de största är att vi slipper mycket av den manuella hantering som krävts i tidigare system. En annan fördel är att vi nu kommer att arbeta molnbaserat, säger projektchef Johannes Wallin.
– Vi får bättre verktyg för resursplanering, tidplaner och arbetet med lyftplaner. Timrapporteringen förbättras för både tjänstemän och yrkesarbetare. I produktionen förenklas arbetet med ronderingar och avvikelser, bland annat tack vare smidigare kamerafunktioner. Som platschef får man färdiga mappstrukturer, vilket underlättar arbetet avsevärt, fortsätter Johannes.
– Jag upplever att vi kommer att bli betydligt effektivare i all administrativ hantering och dokumentation, något som är omfattande i ett byggprojekt, avslutar Johannes Wallin, projektchef på ByggConstruct.
Next är ett kombinerat projektverktyg och affärssystem, särskilt anpassat för byggföretag. Systemet innehåller allt från offert till intäkt, med ett komplett utbud av funktioner för att hantera alla delar av ett byggprojekt – allt i ett molnbaserat verktyg.
Som vanligt vid större samlingar och utbildningar hölls dessa i våra eminenta konferenslokaler på Breida Gård.
ByggConstructs byggserviceavdelning har två nya ramavtal att se fram emot. Dels med Svenska Kyrkan och dels med Uppsala Skolfastigheter.
– Kul att vi har fått förtroendet att hjälpa våra kunder med servicearbeten och mindre entreprenadprojekt under ett antal år framåt. Vi har en bra organisation med egen anställd personal inom projektering, projektledning och yrkesarbetare, vilka alla har mångårig erfarenhet av just byggserviceprojekt, förklarar Pär Karlsson, Vd ByggConstruct.
Ramavtalet, Byggentreprenader 3-20 miljoner för Uppsala Skolfastigheter, har en avtalstid på fyra år. I detta ramavtal är ByggConstruct en av fler entreprenörer och där kund gör “miniupphandlingar” (FKU) som används vid avrop från ramavtalet.
Det andra avtalet är ett ramavtal gällande mindre byggentreprenader och servicearbeten för Svenska Kyrkan och gäller ”tillsvidare”.
– Dessa avtal är viktiga för att bibehålla hela verksamheten. Vi är nästan 200 medarbetare som vi håller igång, avslutar Pär.
På Cytiva i Uppsala har ByggConstruct tillsammans med Maskin & Verktyg öppnat en liten inhousebutik. Här kan våra byggnadsarbetare ”köpa” skruv, sopsäckar, borrar – ja mycket som hör ett bygge till.
På Cytiva i Uppsala har ByggConstruct tillsammans med Maskin & Verktyg öppnat en liten inhousebutik. Här kan våra byggnadsarbetare ”köpa” skruv, sopsäckar, borrar – ja mycket som hör ett bygge till.
Via en ”lagerserviceapp” kommer ByggConstruct ha garanterad tillgång till nödvändiga förnödenheter och viktiga förbrukningprodukter. Detta sker genom lagerhållning i direkt anslutning till ByggConstructs projekt, där Maskin & Verktyg tar ansvar för skötsel och drift av det kund- och projektanpassade lagret.
Vid köp registrerar arbetaren de varor hen plockar ut från butik, en order går till Maskin & Verktyg som på veckobasis med elbil kör ut till bygget och fyller på hyllorna med de varor som har plockats. På så sätt har vi på ByggConstruct full kontroll över inköpta produkter, struktur samt tidsbesparing som möjliggör mer tid åt kärnverksamheten.
Robin Löfqvist, ByggConstruct och Johan Guveus, Maskin & Verktyg
Förrådsartiklarna utrustas med QR-etiketter som kan innehålla specifik information såsom beställningspunkt, beställningskvantitet, specifikt kostnadsställe etc. utifrån våra önskemål.
– Systemet är väldigt dynamiskt och det går hela tiden att uppgradera eller lägga till fler produkter. En riktigt smidig lösning som sparar mycket tid och i slutändan även pengar för alla inblandade parter säger Robin Löfqvist på ByggConstruct.
I dag, torsdag den 18 september 2025, var det världspremiär vid Karlavagnens förskola i Uppsala. Vid gjutningen av bottenplattan så användes en helt ny elektrisk betongpump för första gången någonsin på ett byggprojekt.
I dag, torsdag den 18 september 2025, var det världspremiär vid Karlavagnens förskola i Uppsala. Vid gjutningen av bottenplattan så användes en helt ny elektrisk betongpump för första gången någonsin på ett byggprojekt.
ByggConstruct har som ambition att ligga i framkant när det kommer till hållbarhetsfrågor. Idag vid projekt Karlavagnen, nyproduktion av förskola till Uppsala Skolfastigheter, var det världspremiär för en ny fossilfri betongpump, som vår underleverantör Swerock med samarbetspartners testar.
– Den här betongpumpen är tyst och avgasfri vilket bidrar till en betydligt bättre arbetsmiljö för alla medarbetare där du minskar både ljud och avgaser, så det är en historisk dag säger Erik Pyk, platschef för betongpumpar, Swerock.
Erik Pyk, platschef för betongpumpar, Swerock och Tommy Olsson PM Nordic berättar efter ett antal års utveckling så sjösätts idag den elektriska pumpen. Ett samarbete mellan, Volvo, Putzmeister, Swerock och PM Nordic har gjort det hela möjligt.
ByggConstructs platschef Johan Folke är väldigt nöjd med det han sett. Gjutningen har flutit väldigt bra och vi ligger nu i fas med det fortsatta arbetet med förskolan.
-Nästa vecka kommer prefab-elementen hit, så att vi kan ta projektet vidare till nästa etapp. Det blir även gjutning av förhöjda socklar innan själva byggandet börjar med montage av ytterväggar på bottenplan, bjälklag och allt som hör till. Sen bygger vi oss vidare för att kunna leverera en jättefin förskola till nästa höst, säger Johan.
Hela projektet ska vara klart för överlämning till Skolfastigheter i september 2026.
Hos ByggConstruct är det många olika roller som får våra projekt att lyckas – inte bara ute på bygget, utan också bakom kulisserna. Den här gången får ni möta Oskar Sandberg, Kalkyl, inköp och entreprenadingenjör som berättar om sin roll, sin bakgrund och varför han trivs så bra hos oss.
Hos ByggConstruct är det många olika roller som får våra projekt att lyckas – inte bara ute på bygget, utan också bakom kulisserna. Den här gången får ni möta Oskar Sandberg, Kalkyl, inköp och entreprenadingenjör som berättar om sin roll, sin bakgrund och varför han trivs så bra hos oss.
Kan du berätta lite om din roll på ByggConstruct och hur en vanlig arbetsdag ser ut? Min roll är väldigt bred och varierad. Jag är med mycket i tidiga skeden men följer också projekten hela vägen till mål. Några ”vanliga dagar” har jag inte – variationen är stor. Det kan vara allt från ett projekteringsmöte på Teams till en anbudsgenomgång med en leverantör, eller att jag står i en källare och tar mått inför en beställning av källarförråd.
Vilka typer av projekt/uppgifter brukar du vara mest involverad i? Jag tar fram kalkyler på nya projekt, hanterar inköp och förhandlingar samt följer upp och redovisar projektens ekonomi, både internt och externt.
Vad tycker du är mest givande i ditt arbete? Det mest givande är att se hur det jag varit med och planerat faktiskt blir till en färdig byggnad och slutprodukt. Jag brinner för skapandeprocessen – både den mänskliga genom att bygga nya relationer och den fysiska genom att skapa, förändra och förbättra via våra byggprojekt.
Vad har du för utbildning eller yrkesbakgrund och hur länge har du arbetat på ByggConstruct? Jag är snickare från början och vidareutbildade mig till byggnadsingenjör via en yrkeshögskoleutbildning. Min resa på ByggConstruct började med LIA-praktik som övergick i timanställning under utbildningen, och efter examen fick jag fast anställning. Tiden går fort när man har roligt – jag har redan varit här i sex år.
Mat och matlagning är Oskars stora intresse.
Vad fick dig att söka dig till byggbranschen och till ByggConstruct? Jag är född in i byggbranschen så jag fick tidigt upp ögonen för att det var och är något för mig.
ByggConstruct var med i ledningsgruppen för den utbildningen jag gick på Nackademin här i Uppsala, det var därigenom jag förstod att det var ett ”schysst företag”.
Vad tycker du är bäst med ByggConstruct som arbetsgivare? Det bästa med att arbeta på ByggConstruct är gemenskapen och lagkänslan, här hjälps man åt oavsett roll.
Skulle du rekommendera andra att börja på ByggConstruct – och varför? Jag skulle absolut rekommendera andra att börja arbete på ByggConstruct, här får man både ansvar och stöd, vilket gör att man utvecklas snabbt!
Vad gillar du att göra på fritiden när du inte är på jobbet? Mat och matlagning är mitt stora intresse. Jag älskar att laga mat, äta mat och tänka mat. Just nu går mycket fritid även åt till vårt nya hus och att förbereda inför vårt första barn, som jag och min sambo väntar. Jag gillar även att träna på vårt fina gym som vi har på jobbet som är öppet för alla anställla, dygnet runt.
Oskar hänger en del på ByggConstructs gym.
Om du vann 5 miljoner, vad skulle du göra då? Då skulle jag köpa en Dodge Challenger till min kära sambo, samt köpa ett större hus med pool och dubbelgarage.
Om du inte hade haft din nuvarande roll – vad tror du att du hade jobbat med istället? Då hade jag nog jobbat som projektchef eller platschef. Jag gillar att vara där det händer och att ha mycket med människor att göra, vilket båda de rollerna innebär, ännu mer än min nuvarande roll .
I söndags var ByggConstruct matchvärdar på matchen Sirius-Gais i herrarnas fotbollsallsvenska på Studenternas.
Förutom spiktävling på arenatorget, där man kunde vinna våra eftertraktade kepsar, aktiviteter på VIP-avdelningen, publiktävlingar, så bjöd vi in ett 30-tal större underleverantörer där vi tillsammans, innan avspark, höll en hållbarhetsdialog ledd av Mikaela Schain. Hållbarhetsdialogen hölls i en ny “eventlokal” på Studenternas som var mycket uppskattad.
Våra gäster bjöd på härlig energi och delaktighet i dialogen hur vi gemensamt kan minska vår klimatpåverkan. Verkligen roligt att se våra underleverantörers intresse för att öka fokus i hållbarhetsarbetet och att tillsammans med oss som totalentreprenörer finna lösningar för framtida krav för både kunder och samhället. Inspirerande!
Ola Andersson, IK Sirius avslutade passet genom att berätta om spännande mål och visioner för klubben och den tänkta hemvisten, Sirius Park!
Dagen avslutades på bästa sätt med en komfortabel seger för Sirius med 3-0.
Bilder från dagen:
Engagerade deltagare.
Stefan Andersson, ByggConstruct och Ola Andersson IK Sirius.
ByggConstruct har fått det förtroendet att som totalentreprenör bygga nya Gamla Uppsala Skola – ett modernt och hållbart skolbygge som ska certifieras enligt Miljöbyggnad Silver 4.0. Projektet startar hösten 2026 och välkomnar sina första elever hösten 2028.
ByggConstruct har fått det förtroendet att som totalentreprenör bygga nya Gamla Uppsala Skola – ett modernt och hållbart skolbygge som ska certifieras enligt Miljöbyggnad Silver 4.0. Projektet startar hösten 2026 och välkomnar sina första elever hösten 2028.
Bakom satsningen står Uppsala Kommun Skolfastigheter AB, som planerar en ny skolbyggnad för årskurser F–6, med plats för cirka 420 barn. Den nya skolan ersätter dagens moduluppställning på fastigheten Gamla Upsala 27:1, som omfattar cirka 27 900 m². Den nya byggnaden blir cirka 5 000 m² BTA och kommer att innehålla ett tillagningskök med kapacitet för 600 portioner.
Som en del av uppdraget får ByggConstruct även bidra till det lokala idrotts- och föreningslivet genom utvecklingen av Gamla Uppsala IP. Här planeras en ny konstgräsplan, läktare för cirka 500 åskådare samt moderna omklädningsrum.
– Det känns fantastiskt att få vara med och skapa en trygg och inspirerande skolmiljö för barnen i Gamla Uppsala samt för Uppsalas föreningsliv. Vi ser fram emot ett nära samarbete med Uppsala Skolfastigheter och alla involverade parter, säger Pär Karlsson, vd på ByggConstruct.
Pär Karlsson ringer i klockan när det blev klart att vi fått förtroendet som totalentreprenör att bygga nya Gamla Uppsala Skola.
Planerad byggstart är hösten 2026 och inflyttning hösten 2028. Nybyggnationen ska uppföras i Miljöbyggnad 4.0 nivå SILVER och ska certifieras enligt SGBC.
ByggConstruct ser fram emot att tillsammans med Uppsala Skolfastigheter och våra samarbetspartners skapa en hållbar skola och samtidigt stärka den lokala gemenskapen.
ByggConstruct och Svenska kyrkan är inom kort färdiga med den stora ombyggnaden av Projekt Kyrkans Hus, på Sysslomansgatan i Uppsala.
Projektet startade november 2022 och nu återstår endast en del utvändiga arbeten samt några justeringsåtgärder invändigt.
-Projektet har genomförts i utökad samverkan och i nära samarbete med Svenska Kyrkan. De tuffa hållbarhetskraven rimmar mycket väl med vårt egna hållbarhetsarbete och vår syn på hållbara byggen, förklarar ByggConstructs platschef Filip Karlsson.
Det komplexa projektet om ca 9 000 kvm har bl.a innehållit:
Höga hållbarhetskrav, bl.a. omfattande återbruksplan, rigorösa mål gällande avfallshantering, fossila transporter och Miljöbyggnad silver.
Stort fokus på energieffektivisering och inomhusklimat.
Flexibla planlösningar och ytoptimering samt modernisering av tillhörande installationslösningar och teknikrum.
Höga krav gällande hållbara materialval och design i samtliga utrymmen.
Komplexa konstruktionslösningar, bl.a. terrasser och garage.
Pågående verksamheter och centralt belägen miljö med små etableringsmöjligheter.
Förra sommaren så startade projektet Harbo Förskola och Skola, lite mer än halvvägs in i projektet så gjorde vi ett besök på arbetsplatsen för att se hur det fortlöper. Jonny Lindblom, Arbetsplatsansvarig på ByggConstruct tog emot med öppna armar.
Förra sommaren så startade projektet Harbo Förskola och Skola, lite mer än halvvägs in i projektet så gjorde vi ett besök på arbetsplatsen för att se hur det fortlöper. Jonny Lindblom, Arbetsplatsansvarig på ByggConstruct tog emot med öppna armar.
-Just nu pågår det jobb på många ställen samtidigt, yttertak ska färdigställas, skåp och kök monteras och mycket händer ute på lekytorna. Men jobbet rullar på enligt tidplan och vi är optimistiska att överlämningen i mars 2026 ska bli smärtfri.
Ett av köken börjar komma på plats.
-Totalt så är byggnaden på 4 300 kvm och hela ytan utomhus är på 23 800 kvm. Runt 35-40 yrkesarbetare från bygg och andra teknikgrupper är i farten för tillfället. Skolan kommer rymma 196 elever och förskolan 110 barn, totalt blir det också ca 40 lärare och pedagoger säger Jonny.
Gammalt och nytt sammanfogas.
-En utmaning är att det är både renovering och nybyggnation som möts. Så att bevara det befintliga och samtidigt passa ihop det med det nya, utmanande men inspirerande. Med den erfarenhet vi har från liknande utmaningar tidigare så finns det mycket kunskap om detta så hjälps vi åt och det brukar alltid lösa sig på bästa sätt.
Jonny Lindblom, Arbetsplatsansvarig på ByggConstruct.
Det är otroligt roligt att Hebyfastigheters Skola/förskolan byggs i rustikt material med tegelfasad och mycket trä vilket ger byggnaden en fin karaktär avslutar Jonny.
Hos ByggConstruct är det många olika roller som får våra projekt att lyckas – inte bara ute på bygget, utan också bakom kulisserna. Här får ni möta Anna Nilsson på Ekonomiavdelningen som berättar om sin roll, sin bakgrund och varför hon trivs så bra hos oss.
Hos ByggConstruct är det många olika roller som får våra projekt att lyckas – inte bara ute på bygget, utan också bakom kulisserna. Här får ni möta Anna Nilsson på Ekonomiavdelningen som berättar om sin roll, sin bakgrund och varför hon trivs så bra hos oss.
Hej Anna! Kan du berätta lite om din roll på ByggConstruct och hur en vanlig arbetsdag ser ut? – Som ekonomi- och löneadministratör är mina arbetsdagar varierade och innehåller många olika moment. Jag arbetar bland annat med kundfakturering, leverantörsfakturor, löpande bokföring och lönekörning. Utöver det stöttar jag även mina kollegor i olika ekonomirelaterade frågor. Vi på ekonomiavdelningen arbetar nära varandra och hjälps åt med det som behövs, vilket gör att ingen dag är den andra lik. Det är just variationen och samarbetet i teamet som jag uppskattar mest i mitt arbete.
Vilka typer av projekt/uppgifter brukar du vara mest involverad i? – Jag arbetar med olika uppgifter inom ekonomi och lön. För dotterbolaget FÖ Bygg ansvarar jag för lönehantering och den löpande bokföringen. För BC Maskin & Recycling hanterar jag kundfakturering. Just nu är jag även involverad i ett systembyte, vilket innebär att jag är delaktig i övergången till nya rutiner och processer, samt säkerställer att information och arbetsflöden fungerar smidigt i det nya systemet.
Anna Nilsson jobbar med Ekonomi- & Löneadministration på ByggConstruct.
Vad tycker du är mest givande i ditt arbete? – Jag tycker det är att få arbeta varierat och känna att jag bidrar till att det fungerar i vardagen. Jag gillar att hjälpa kollegor, lösa problem tillsammans och att ingen dag är den andra lik. Jag har jobbat drygt två år på ByggConstruct och det händer grejer hela tiden säger Anna.
Vad har du för utbildning eller yrkesbakgrund? – Jag har en bakgrund inom hotellbranschen där jag arbetade i 14 år. Därefter utbildade jag mig inom företagsekonomi, vilket ledde till att jag började arbeta med ekonomi, något jag verkligen trivs med.
Vad fick dig att söka dig till byggbranschen och till ByggConstruct? -Jag såg en platsannons och tyckte att tjänsten lät både kul och spännande. Det verkade vara en varierad roll i en bransch där det händer mycket, och ByggConstruct gav ett seriöst och välkomnande intryck.
Vad tycker du är bäst med ByggConstruct som arbetsgivare? – Det bästa med ByggConstruct är den familjära stämningen och att man verkligen känner sig delaktig. Här finns en bra gemenskap där alla hjälps åt, vilket gör arbetsdagen både roligare och mer meningsfull.
Skulle du rekommendera andra att börja på ByggConstruct – och varför? – Självklart utbrister Anna! Jag skulle varmt rekommendera ByggConstruct eftersom det är en arbetsplats med bra gemenskap, där man känner sig uppskattad och delaktig. Dessutom är arbetsuppgifterna varierande och utvecklande.
Till sist några personliga frågor
Vad gillar du att göra på fritiden när du inte är på jobbet? På fritiden tycker jag om att vara i stallet med mina barn, som rider mycket. Jag uppskattar också att umgås med vänner, vilket ger mig energi och avkoppling.
Ett av Annas och barnens stora intresse är hästar. Skulle Anna vinna fem miljoner så blir det hästköp!
Om du vann 5 miljoner, vad skulle du göra då? – Oj, drömmen ju! Först skulle jag se till att barnen får varsin häst att pyssla om, de skulle bli överlyckliga! Åka på en härlig resa, spara en del för framtiden och köpa en ny bil till mig själv.
Om du inte hade haft din nuvarande roll – vad tror du att du hade jobbat med istället? – Jag tror jag att jag hade fortsatt arbeta inom hotellbranschen, där jag har lång erfarenhet. Jag trivs med service och att hjälpa människor, så någon form av kundkontakt eller administration inom den branschen avslutar Anna.